Mistrzostwa Świata Spochan w Japonii – trafienie wyprzedzające „białego” – shiro men ari
A więc mamy stan epidemii w Polsce. W związku z tym już nie rekomendujemy treningów w parkach czy na dworze, z wyjątkiem własnego ogrodu (a wiem, że niektórzy członkowie Warszawskiego Centrum Chanbara go posiadają – szkoda, że tak nieliczni 🙂).
Wszelkie ćwiczenia proszę poprzedzić rozgrzewką i krótką gimnastyką (opisana w poprzednich częściach treningów domowych), którą Hanshi i shihan Michał zalecają dwa razy dziennie w warunkach domowej kwarantanny – rano i po południu (ewentualnie wieczorem dla nocnych marków – tylko nie tuż przed snem, ani tuż przed, albo po spożyciu posiłku).
Lekcja 1. – Basic techniques & drills for kodachi (short sword) | Best of Sports Chanbara https://www.youtube.com/watch?v=H_JHXYPQwzg
Ponownie powtarzamy tę lekcję z prośbą o przećwiczenie dynamiczne zarówno ataków, jak i obron (co najmniej po 10 razy każdy atak i każda obrona) oraz powtórzenie tego wolno, dokładnie (może być przed lustrem) – tez co najmniej po dziesięć razy.
Lekcja 2. – Bardziej teoretyczna Naginata hantai shinai https://www.youtube.com/watch?v=Cde13iv0QPs
Ten drużynowy pojedynek pań walczących naginatą – atarashi naginata z panami i paniami walczącymi sportową wersją katany – shinai w konwencji Federacji Kendo pokazuje różnicę w taktyce walki długą, drzewcową bronią kontra miecz samurajski, a więc broń o średnim zasięgu. Wynik tej sportowej konfrontacji 2:3 jasno wskazuje, że nie broń a szermierz decyduje przede wszystkim o zwycięstwie.
Można sobie powtórzyć zapamiętane ataki lub obrony zarówno mieczem, jak i glewią (naginata).
Na koniec treningu spochan proszę o krótką „siłówkę”: 10 przysiadów, 10 pompek, 10 skłonów tułowia w leżeniu tzw. brzuszków i całość powtórzona jeszcze dwa razy. Czyli w sumie 30 przysiadów, 30 pompek i 30 brzuszków.
Hanshi Tomasz Piotrkowicz i shihan Michał Piotrkowicz pozdrawiają szermierzy spochan!
Ciąg dalszy nastąpi…