Bez kategorii, Nowości, Szalone miecze, Wydarzenia

Trening domowy cz. II

Kihon dosa kodachi – Japonia
Na kolejnym TRENINGU DOMOWYM SZERMIERKI – Hanshi publikuje dwie nowe lekcje. Liczymy, że nasi członkowie nie zapomną o Warszawskim Centrum Chanbara, a treningi spochan w domu lub indywidualnie na dworze pozwolą im przetrwać ten trudny okres, wzmacniając organizm i jego odporność na wszelkie infekcje. Uwaga tylko na żyrandole, jeśli ćwiczycie w domu!

Na dzisiejszym treningu domowym proszę o przejrzenie dwóch materiałów z kanału YouTube Qglarz  :

  1. Basic techniques & drills for kodachi (short sword) | Best of Sports Chanbara https://www.youtube.com/watch?v=H_JHXYPQwzg
  2. International Champions Tournament 2018 – seniors | Best of Sports Chanbara  https://www.youtube.com/watch?v=pWvWAYEHsUo 

Następnie proszę wykonać rozgrzewkę  – krótki bieg w miejscu, kilka przysiadów i skłonów, krążenia głowy, ramion, przedramion, nadgarstków, potem kolejno krążenia tułowia, bioder, kolan i stóp. Celem rozgrzewki jest rozgrzanie wszystkich mięśni i przygotowanie organizmu do zwiększonego wysiłku. Jest to ważny element treningu, coś jak powolny rozruch silnika Diesla w samochodzie.

Potem proszę wykonać po kilkanaście ataków kodachi z lekcji 1. Techniki demonstruje tam sam mistrz Tetsundo tanabe, tworca sportowej chanbara – spochan. Można skorygować swoją technikę przed lustrem, ale wtedy ruchy należy zwolnić, wykonywać techniki z niepełną dynamiką („na pół gwizdka” jak dawniej mówiła młodzież). Po kilkunastu atakach w zwolnionym tempie, znowu powtórzyć ataki z pełną dynamiką.

Tak samo można przećwiczyć techniki z 2. lekcji; ten film warto obejrzeć też we fragmentach kilkukrotnie i powtórzyć techniki z oglądanego fragmentu.

Film z lekcji 2. to zapis Międzynarodowego Turnieju Mistrzów rozegranego w Warszawie w 2018 r. Były to zawody interdyscyplinarne, ale szermierki, jak widać było dużo. Międzynarodowy Turniej Mistrzów organizuje od lat Warszawskie Centrum Karate pod patronatem Europejskiego Stowarzyszenia Budo.

Na zakończenie proszę wykonać kilka skłonów uspakajając oddech, wydech ustami przy skłonie, wdech nosem przy wyproście z uniesieniem ramion do góry.

Ciąg dalszy nastąpi…