Wygląda na równoczesne trafienie – aiuchi – obie zawodniczki by zginęły lub odniosły rany na prawdziwym polu bitwy. Stąd w sporcie szermierczym liczy się przede wszystkim szybkość i … technika.
Zgodnie z zarządzeniem władz zamknięto na dwa tygodnie szkoły, w których prowadzimy zajęcia. W związku z tym jesteśmy zmuszeni zawiesić treningi w szkołach w tym czasie, od dzisiaj tj. od czwartku, 12 marca 2020 r. W kolejnych miesiącach odrobimy tę przerwę z nawiązką, nie ma obawy! 🙂
Kwarantanna jest ważnym sposobem walki z epidemią koronawirusa. Hanshi, który studiował biologię na UW i żywienie człowieka na Akademii Rolniczej rozumie to doskonale i popiera.
Już dzisiaj uruchamiamy TRENINGI DOMOWE SZERMIERKI – Hanshi będzie w dziale Nowości publikował materiały pomocnicze. Liczymy, że nasi członkowie nie zapomną o Warszawskim Centrum Chanbara, a treningi spochan w domu lub indywidualnie na dworze pozwolą im przetrwać ten trudny okres, wzmacniając organizm i jego odporność na wszelkie infekcje. Uwaga tylko na żyrandole, jeśli ćwiczycie w domu!
Na dzisiejszym treningu domowym proszę o przejrzenie dwóch materiałów z kanału YouTube „Z miłości do broni białej”, który prowadzi shihan Michał Piotrkowicz.
- Czym jest chanbara https://www.youtube.com/watch?v=SiZYAifC3hI
- Highlight Michael Piotrkowicz | Best of Sports Chanbara https://www.youtube.com/watch?v=3NsNpE-llZc
Następnie proszę wykonać rozgrzewkę – krótki bieg w miejscu, kilka przysiadów i skłonów, krążenia głowy, ramion, przedramion, nadgarstków, potem kolejno krążenia tułowia, bioder, kolan i stóp. Celem rozgrzewki jest rozgrzanie wszystkich mięśni i przygotowanie organizmu do zwiększonego wysiłku. Jest to ważny element treningu, coś jak powolny rozruch silnika Diesla w samochodzie.
Potem proszę wykonać po kilkanaście ataków kodachi na strefy: gedan, chudan i jodan zarówno trzymając broń prawą ręką, jak i później lewą ręką. Można skorygować swoją technikę przed lustrem, ale wtedy ruchy należy zwolnić, wykonywać techniki z niepełną dynamiką („na pół gwizdka” jak dawniej mówiła młodzież). Po kilkunastu atakach w zwolnionym tempie, znowu powtórzyć ataki z pełną dynamiką.
Na zakończenie proszę wykonać kilka skłonów uspakajając oddech, wydech ustami przy skłonie, wdech nosem przy wyproście z uniesieniem ramion do góry.
Ciąg dalszy nastąpi…