Fot. Polska Reprezentacja na podium Mistrzostw Świata 2023 w Jokohamie.
Wczoraj zakończyła się Wyprawa Szkoły Samurajów do Japonii połączona ze startem Reprezentacji Spochan Polska w 47. Mistrzostwach Świata Sports Chanbara w Jokohamie. Mistrzostwa odbyły się 3 września 2023 r. w Budokanie (hali sportowej, poświęconej sztukom walki). Dzień wcześniej odbył się tam trening przygotowawczy dla ekip z zagranicy i z Japonii. Kancho Tanabe zarządził na nim pokazowe walki, do których wyznaczył kilku najlepszych zawodników z Japonii i zagranicy, wśród nich shihana Michała Piotrkowicza. Nasza reprezentacja w składzie: shihan Michał Piotrkowicz, renshi Krzysztof Jerzykowski oraz sensei Małgorzata Szczepańska zdobyła brązowy medal w walkach drużynowych, ustępując tylko Francji i Japonii. Nasz debiutant – Sebastian Klibisz wywalczył brązowy medal w konkurencji nito (dwa miecze) dla posiadaczy stopni kyu.
Fot. Sebastian Klibisz w jednej z walk dwoma mieczami – nito, które przyniosły mu brązowy medal.
Pozostała trójka walczyła indywidualnie, każdy w dwóch konkurencjach posiadaczy stopni mistrzowskich dan. W każdej z tych konkurencji zwyciężyli w jednej, dwóch, a nawet trzech turach walk (Michał), co jednak nie zapewniło medalu, ponieważ były to także Otwarte Mistrzostwa Spochan Japonii i startowało bardzo dużo zawodników japońskich. Hanshi Tomasz Piotrkowicz sędziował na Mistrzostwach (ale nie starty Polaków).
Fot. Wnętrze rezydencji samurajskiej.
Treningi poprzedzające przez dwa dni Mistrzostwa Świata oraz Przyjęcie Powitalne i Party Pożegnalne były okazją do spotkania się (i nawiązania nowych kontaktów) z wieloma przyjaciółmi ze świata sportowej szermierki samurajskiej spochan z Japonii i kilkunastu innych krajów świata.
Fot. Shihan Michał Piotrkowicz, kapitan Reprezentacji Spochan Polska w akcji na Mistrzostwach Świata Spochan.
Cała ta fascynująca, dwutygodniowa Wyprawa objęła też zwiedzanie rezydencji samurajskich, świątyń i muzeów w kilku miastach, nawet na Hokkaido – z poznaniem kultury Ajnów włącznie. Warunki były ciężkie: przemieszczanie się shinkasenami (japońskie pociągi o wielkiej prędkości) co kilka dni, a niekiedy codziennie na duże odległości, czasami górzysty teren do pokonania pieszo i temperatura trzydziestu paru stopni Celsjusza codziennie. Ciekawy program Wyprawy ułożyła Małgorzata, jego realizację wspierał Krzysztof, Michał objaśniał dzieła sztuki i zabytki japońskie, Sebastian wspaniale prowadził nawigację przez wi-fi, żona Hanshi’ego, Teresa fotografowała i opowiadała o poprzednich wyprawach do Japonii, a Hanshi czuwał z boku nad całokształtem, dogadując często krytycznie.
Fot. Zdjęcie na Sayonara Party – wielokrotny Grand Champion Kenichi Tanabe (syn kancho Tanabe, twórcy chanbary) i nasz Hanshi.
W efekcie wyjazdu do Japonii hanshi Tomasz Piotrkowicz został uhonorowany bardzo wysokim stopniem w szermierce samurajskiej – 8. danem battodo. Kancho Tetsundo Tanabe 10. dan zapowiedział przyznanie tego wyjątkowego, jak dla nie-Japończyka stopnia w zeszłym roku, ale chciał go wręczyć własnoręcznie Hanshi’emu, który w tamtym roku nie mógł, niestety pojechać do Japonii.
Fot. Hanshi z żoną przed pomnikiem Date Masamune w Sendai.
Więcej zdjęć z Mistrzostw Świata opublikowanych jest na stronie Szkoły Samurajów www.battodo.pl oraz Warszawskiego Centrum Karate www.karate.com.pl.
Za kilka tygodni ukaże się na stronie Szkoły Samurajów obszerna fotorelacja z Wyprawy Samurajów 2023.